Kadın ve erkek bir bütünün iki eşit parçasıdır, sözü hadis midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Konuyla ilgili hadis şöyledir:

إِنَّمَا النِّسَاءُ شَقَائِقُ الرِّجَالِ
“Kadınlar, erkeklerin yarısıdır.”
(Ebu Davud, Taharet 94; Tirmizi, Taharet 82; Darimi, Vudu 76; Müsned, 6/256, 377)

Hadiste geçen "şakik" kelimesi, tam ortadan ikiye bölünen bir bütünün parçası manasınadır. Yani, bir bütünü meydana getiren iki parçadan her biri, diğerinin "şakikidir."

Buna göre insan olma yönüyle kadın ve erkek eşit yarımlardır.

Allah, erkek ve kadını birbirini tamamlayan bir çift olarak yaratmıştır. Bu çiftin birbirini tamamlamaları, her birinin farklı özelliklere ve kabiliyetlere sahip olması bakımındandır.

Fizyolojik ve psikolojik açıdan erkek ve kadının farklı yaratılmaları, erkeğin kadından daha gelişmiş olduğunu göstermez. Erkek veya kadın olmak üstünlük ve ikinci planda olmak demek değildir.

Dolayısıyla beşerin cinsiyet farklılığına bir müdahalesi mümkün olmadığına göre erkek ve kadını kendi konumlarıyla kabul etmek en güzelidir.

Demek ki, kadın ve erkek; yaratılış, eğitim görme, kulluk mesuliyeti, vatandaşlık görevlerini yerine getirme gibi hususlarda eşittirler.

Ancak yaratılıştan gelen bazı fizyolojik, psikolojik özellik ve kabiliyetler açısından eşit değildirler ve olamazlar da. Bu iki varlığı, bu konularda eşit görmeye çalışmak ve birbiriyle yarıştırmak, ikisine de zulüm ve haksızlıktır.

Bazı açılardan kadın erkekten üstün olduğu gibi, bazı açılardan da erkek kadından üstündür.

Yapılması gereken şey ise ikisini de kendi konumunda kabul edip şahsî, ailevî, içtimaî ve ebedî saadetimiz adına ikisinden de istifade etmeye çalışmaktır.