Kadın boşanırken mehrni vermesi gerekir mi?

Soru Detayı

1. Nisa 19 ve bakara 229’a göre kadın boşanırken aldığı mehrini geri mi vermek zorunda erkeğin boşamayı mehir karşılığında yapmasına ruhsat veriyor, bu kadına zulüm olmaz mı para karşılığı boşama kadına zulüm değil mi?
2. İkinci sorum da diyanet tefsirinde yazan yazı "Sünnete uygun boşama hakkı, her biri kadının aybaşı halinde olmamak üzere üçtür. Bir temizlik içinde ancak bir boşama hakkı kullanılabilir." Son cümlede diyor ya 1 hak kullanılabilir 3 kez üst üste boş ol denirse geçersiz midir temizlik içinde ancak 1 kere kullanma hakkımız mı var?
3. İmam Şafii demiş ki erkek dilediği zaman kadına verdiği boşama hakkını azledebilir. Şimdi erkek karısına boşama hakkı verirse kendisinin boşama hakkı olmuyor mu? Boşama yetkisi ikisine mi geçiyor yoksa sadece kadına mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cevap 1:

Boşanmanın birden fazla şekli ve yolu var. Bunlardan biri de kocaya mehrini geri vererek veya başkaca bir menfaat sağlayarak boşanmaktır.

Kadın bu şekli uygulamak zorunda değildir.

Eğer evlilik birliği için zarar görüyor, bu birliğe dayanamıyorsa, hakemler veya mahkeme yoluyla da boşanır ve bu takdirde karşı tarafa menfaat sağlamak şart değildir.

Cevap 2:

Bu konu çok tartışmalı bir konuşur.

Çoğunluğa göre bir temizlik içinde birden fazla boşama hakkı kullanılabilir ve geçerli olur.

Azınlığa göre ise bir temizlik içinde kaç kere boşadım dese de bir kere boşamış olur.

Bu iki görüşten biri tercih edilerek fetva verilebilir.

Cevap 3:

Koca, karısına boşama hakkı verdiğinde (tefvîz) hem kadın hem de kocası boşama hakkına sahip olurlar.