Kabala ile Ebced arasında bir fark var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Kabala, ebced hesabının ilk kaynağı değildir. Onun yazarı da daha önce var olan bilgilerden istifade ederek bunu geniş bir yelpazede kullanmaya çalışmıştır.

- Ebced hesabının daha önceki semavî kitaplarda da var olduğu, bazılarına göre, ilk defa Hz. Adem’e indirildiği, daha sonra ehl-i kitab tarafından sıkça kullanıldığını gösteren önemli bilgiler vardır. Bu sebeple, semavî bir kitap olan Kur’an ile beşerî bir eser olan Kabala’yı mukayese etmek pek isabetli değildir.

Daha geniş bilgi almak ve örnekleri görmek için tıklayınız: EBCED, CİFİR.