Jeolojik ve arkeolojik yaş tayin metotları hakkında genel bir değerlendirme yapabilir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Jeolojik ve arkeolojik materyallerin yaşını tayinde kullanılan gerek radyoaktif gerekse diğer metotlar, birtakım kabullere ve tahminlere dayandığı için istenen hassasiyette değildir. Bu bakımdan ortaya konan yaşların gerçek yaşlar olduğu hususunda tereddütler hâsıl olmaktadır. Ancak her materyalin yaşını tayinde benzer hatalar olduğu için, tespitler gerçek yaş­lardan ziyade nispî yaş olarak önemlidir. Söz gelimi 150 milyon yaşında olduğu tespit edilen A materyali, 50 milyon yaşındaki B materyalinden üç kat daha yaşlıdır. Yani B materyali gerçekte 15 bin yaşında ise, A ma­teryali de 45 bin yaşında olacaktır.

Yukarıda sözü edilen metotların, daha iyi sonuç verecek başka al­ternatifleri de yoktur.

İşte yaratılış konusunda ileri sürülen bu ihtimalli yaş tayinlerinin, gerçek yaşlar olarak dikkate alınması bir takım yanlış yorum ve değerlendirmelere sebep olmaktadır. Onun için her hangi bir varlığın yaşı hakkında ileri sürülen değerin nisbi bir değerlendirme olduğu ve gerçek yaşı yansıtmadığı gözden uzak tutulmamalıdır.