İzindeyken tutulan nöbetin parası caiz mi?

Soru Detayı

- Bir devlet hastanesinde sağlık memuruyum, 24 saatlik nöbetler tutarak mesaimi dolduruyorum. Her ay ortalama 7 nöbet tutuyorum, yıllık izinlerimiz var, mesela ayın ilk haftası 1 hafta izin yazdırıyorum yazdırmasam da boşluklarım oluyor ama izinlerin yanmaması için yazdırıyorum.
- İzin yazılınca aylık çalışmam gereken saat düşüyor ama ben yine izin yazdırmamış gibi 7 nöbet tutuyorum yani fazla çalışmış gözüküyorum böylece fazla mesai alıyorum bu para helal midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Fiilen tutulan nöbetin ücreti var.

Bir kişi izinli yazıldığı halde izne çıkmaz ve kayıtlı olarak nöbetini tutarsa, bunun ücretini alır, bu helaldir.