İyi niyetimizin devamlı kötüye kullanılması durumunda nasıl davranmamız gerekir?

Tarih: 06.09.2006 - 10:25 | Güncelleme:

Soru Detayı
İyi niyet önemlidir. Ama yaptığın iyi niyete devamlı mantıksız karşılık geliyor. İyi niyete devam etmek mi yoksa bırakmak mı lazım? Çünkü iyi niyet günümüzde yalnış anlaşılıyor, salaklık olarak görülebiliyor.
Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslamı yaşamaya çalışan insanların maruz olduğu imtihanlardan biriside budur. Allah için yaptıkları iyiliği ve iyi niyeti, diğer insanların suistimal etmesi...

Dinden uzak, ahirete imanı zayıf olan insanların, iyilik yapmayı veya iyi niyeti saflık olarak değerlendirmesi normaldir. Çünkü inanç zayıf olduğu için, dünyada karşılığını görmediği bir iyiliği yapmamakta ve yapanlarında neden yaptıklarını anlamamaktadır. İnançlı bir insan ise, bir insanın yüzüne tebessüm etmenin bile onun hesabına sevap yazılacağına ve bunun bir sadaka olduğuna, yaptığı en küçük bir iyilikle Allah'ın rızasına kavuşacağına inandığı için, mecbur kalmadıkça insanlara en ufak bir zarar vermek istememekte, her zaman kendi menfaatinden fedakarlık yapmaktadır.

Bu durumda davranışları tuhaf karşılanan dindar bir insan, Allah'ın rızasını esas tutup yine iyilik yapmaya ve iyi niyetini muhafaza etmeye çalışmalıdır. Ama bu iyi niyetini bilerek kötüye kullanan insanlara karşı da uyanık olmalı, gerektiğinde hakkını ve menfaatini arayabileceğini hissetirmelidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun