İstibra hakkında hadislerde delil var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

104. (326) (6091)- İsa İbnu Yezdad el-Yemânî babasından naklen  diyor ki: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:

"Biriniz akıtınca, erkeklik uzvunu üç sefer çeksin."

Bu tavsiye istibra için yapılmıştır. Yani küçük abdest bozduktan sonra, idrar borusundaki akıntının kesilmesi gereklidir. Bu, şahsa, şahsın yaşına göre değişen usullerle tahakkuk eder.  Biraz beklemek, öksürmek, bir müddet yürümek, hadiste gelen tavsiyeye uymak, bu usullerden birkaçıdır.

İstibra yapılmadan abdest alınır, sonra da bir sızıntı -az da olsa- meydana gelse abdest bozulur.

İstibra ameliyesi daha  ziyade erkeklere mahsustur."

(bk. Prof. Dr. İbrahim Canan, Kütüb-ü Sitte Tercüme ve Şerhi)