İstemeden adak adamanın hükmü nedir?

Soru Detayı

- Kendi kendimi çok yoran düşünceleri olan bir insanım. Şöyle olmazsa böyle olsun, böyle yapmazsan şöyle olsun gibi.
- Bu aralarda kendi kendime şöyle olmazsa kurban kes gibi şeyler geçiyor içimden, aniden ve birdenbire. Halbuki herhangi bir şey için oturup düşünmüşlüğüm yok.
- Artık bu beni çok yoruyor. Böyle düşünceler sonucunda kurban kesmeli miyim yoksa vesvese diyerek geçmeli miyim?
- Artık konuşurken ve düşünürken bile zorlanıyorum.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu vesvese derecesinde olan söz ve düşüncelerinizin hükmü ve bağlayıcılığı yoktur.

Endişe etmeyin.

Üzerinde durup düşünmeyin.