İslami olmayan yönetimlerde oy kullanmak şirk midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dinî konularda konuşan bazı radikaller böyle söyleseler de bunun şirkle bir alakası bulunmamaktadır. Şöyle ki:

Oy vermek, mevcut şartlar içinde halka sunulmuş güzel bir fırsattır. Halk, yönetime talip olanlara bakacak ve bunlardan faydalı gördüğüne oyunu verecektir.

Oy verme fırsatı verilmeyen veya verilse bile tek parti adaylarına oy verilen sistemlere göre demokratik bir ortamda oy kullanmak, değil şirk olması doğrudan doğruya bir vatandaşlık görevidir. Oy vermemek ise “Bizi kim idare ederse etsin!” anlamına gelebilecek bir safdillik ve zamanın ruhunu okuyamamaktır.

Böyle bir saflık, şuurlu bir Müslümana yakışmayan bir durumdur.