İslami olmayan yönetimlerde oy kullanmak şirk midir?

Tarih: 10.03.2022 - 08:35 | Güncelleme:

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dinî konularda konuşan bazı radikaller böyle söyleseler de bunun şirkle bir alakası bulunmamaktadır. Şöyle ki:

Oy vermek, mevcut şartlar içinde halka sunulmuş güzel bir fırsattır. Halk, yönetime talip olanlara bakacak ve bunlardan faydalı gördüğüne oyunu verecektir.

Oy verme fırsatı verilmeyen veya verilse bile tek parti adaylarına oy verilen sistemlere göre demokratik bir ortamda oy kullanmak, değil şirk olması doğrudan doğruya bir vatandaşlık görevidir. Oy vermemek ise “Bizi kim idare ederse etsin!” anlamına gelebilecek bir safdillik ve zamanın ruhunu okuyamamaktır.

Böyle bir saflık, şuurlu bir Müslümana yakışmayan bir durumdur.

İlave bilgi için tıklayınız:

Seçimlerde oy kullanmanın hükmü nedir; nelere dikkat etmemiz ...

Ben oy kullanmak istemiyorum, günah mıdır?

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yazar:
Sorularla İslamiyet
Okunma sayısı : 10.000+

Yorumlar

My dreams

Katılmıyorum , çünkü İslam ülkesinde içki satılmaz,açık zina yasak ,insan hakları çiğnenmez ,ben vekaletimi zinayı serbest eden kişiye verirsem bende ondan olmaz mıyım ,o zaman bir kâfire vekaletimi vererek kurban kestirebilirim , Allah bunu kabul etmez çünkü vekâlet verdiğim kişi Allah düşmanı, Allah'ın emir ve yasaklarını çiğneyenlerle birlikte olursan, otomatik olarak şu hadisi hatırlamak gerekir,kişi sevdiği ile beraberdir Hz Muhammed sav

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editör

Burda açıkça haram kastedilerek vekalet söz konusu olmaması ve aslolan maruf üzere yetkinin verilmesi olduğundan tikel mahzurlar üzerinden oy verme işleminin haram olduğu sonucuna varılmamalıdır. Kaldıki kişi oy kullanırken maruf olanla hükmedebileceğine kanaat getirdiği kişiye yönelik tercihini kullanması gerekir. Ayrıca laik sistem üzere inşa edilmiş bir yasadan bu gibi mahzurları bir anda ortadan kaldırmak mümkün değildir. Bunu daha fazla yaygınlaştırmayacak kişilerin yönetime geçirilmesi dini hassasiyeti olan kişilerce gözetilmesi gerekir.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun