İslam ve ümmet için ne yapabiliriz?

Soru Detayı

- Avrupa’da yaşıyorum. Filistin olsun, başka Müslümanlar için ne yapabiliriz?
- Nasıl İslam düzeni kuracağız?
- Nasıl mazlumlara sahip çıkacağız?
- Hilafet nasıl gelecek?
- Tüm dünyada Müslümanlar ezilirken biz sadece namaz kılıp haramlardan uzak mı duracağız? Aklım almıyor...
- Birisine gidip ayet-hadis anlatayım diyorum, sonra kendi kendime: “Bir kişiye anlatman ile ne olacak ki?” diyorum.
- Kardeşlerimiz otururken, ben evimde namaz kılıp nasıl cennete gideceğimi düşünüyorum? Yani olur mu böyle bir şey, diye.
- Müslümanlar bir vücut gibidirler. Bütün vücut yanarken, bir iki şey söylemek ile olacak iş mi?
- Bu konuda sağlam bir metot ve yol ve tecrübe edinmek istiyorum!

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dinimiz, müminleri, güçleri neye yetiyorsa onunla yükümlü kılmıştır.

Âlimin, askerin, siyasetçinin, sanayicinin, zenginin, yoksulun… bahsettiğiniz amaca yönelik yapabilecekleri farklıdır; yapamayacağı şeye takılmak da hesapsız kitapsız, ehliyetsiz teşebbüsler de amaca ulaşma bakımından zararlı olur ve hakkıyla hizmet verenlerin yolarına engel, birikimlerine imha teşkil edebilir.

İşte bunlara dikkat ederek sen, kendine düşeni yapacaksın.