İslam’a göre zengin birinin gösterişli, pahalı giyinip kuşanması günah mı?

Soru Detayı

- Bakımlı olmak farklıdır. Gösterişli olmak farklıdır. Ben bakımlı olanları eleştirmiyorum.
- Fakir insanlar kıskanacağından dolayı günah olamaz mı? “O zaman güzel insanlar, çirkin insanlar kıskanmasın diye dışarıda dolaşmaması gerekir.” şeklindeki savunma yanlıştır. Zorunlu olaylar vardır, keyfi olaylar vardır. Güzellerin dışarı çıkıp gezmesi akıl sağlıkları açısından zorunlu bir olaydır. Lakin zengin birinin gösterişli giyinmesi zorunlu bir olay değildir.
- Zorunda olmadığı halde fakirleri kıskandıracak kadar gösterişli giyinen birinin gaspa uğramasına acımak gerekiyor mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnsanın bakımlı, düzgün, sosyal mevkiine göre giyim kuşamlı olması normaldir, caizdir.

Gösteriş için bu ölçüyü aşmak caiz değildir; bir yandan israfa girer, diğer yandan toplumun birlik ve beraberliğine zarar verir.

Zorunda olmadığı hâlde fakirleri kıskandıracak kadar gösterişli giyinen birinin de gaspa uğraması caiz değildir.

Caiz olmayan bir muameleye maruz kalan insana acınır ve gasp eden cezasını çeker.

Yanlış yapana, suç işleyene ceza vermek bireylerin işi ve yetkisi dahilinde değildir, bu devlete ait bir yetkidir.