İslam’a göre açık gezen her kadın namussuz mu?

Soru Detayı

- İslama uygun örtünmeyen örneğin başı açık gezen kadına namussuz denilir mi?
- Eğer denilmezse, görüşünüzü delillendirmenizi rica ediyorum.
- İslam’a göre erkekleri yoldan çıkartma amacı olmayan açık gezen kadınların günahkar olmalarına rağmen namussuz olmadıklarını ayetler ve hadisler ile ispatlar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Namussuz” kelimesi Türkçemizde “iffetsiz, iffetini korumayan, haram olan şekilde karşı cins ile ilişki kuran” manasında kullanılıyor.

Çeşitli sebeplerle başını örtmeyen kızlar ve hanımlara asla “namussuz” denemez. Çünkü onlar, yukarıda tanımladığımız “namussuz” kavramına dahil değildirler.

Genel olarak başı açık olanlar da kapalı olanlar kadar namuslarını, iffetlerini korumaktadırlar. Zaruret bulunmadığı halde başını açan ve mahrem olmayanların görmesine imkan veren kadın günah işlemiş olur, ama namussuz olmaz.

Örtünme ile ilgili ayet hem erkek hem de kadınların iffetlerini korumalarını emrediyor; örtünmeyi ise iffeti korumanın bir yolu, bir aracı, bir sebebi olarak zikrediyor.

İffeti korumamak namussuzluktur, iffetini koruduğu halde tedbiri terk eden ise namussuz değil, günahkârdır.