İslam dinine göre, fare bozguncu bir yaratık olarak görülürken Tom ve Jeryy filminden sonra sevimli bir hayvan bilinci oluşmuştur. İslam neden bozguncu olarak nitelendiriyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bazı şeyler sanal ortamda insanın cazibesini çekse de gerçek hayata indirgendiğinde hiç de öyle olmadığı görülür. Gelişen teknoloji ile çocuklar 3G görsellerle âdeta maceraların içerisinde olduğunu algılamakta ve bundan zevk duymaktadır. Ancak aynı kişiyi sanal ortamdan alıp gerçeğini uygulatmaya götürün, bundan korku duyacak ve kaçacaktır. Birincisine bakıp değerlendirme yapan kişiye göre, bu adamın ikincisinden de zevk alması gerekmez mi? Ama öyle olmamaktadır.

Peygamberimiz (asm)'in hadislerine baktığımızda, bazı hayvanlar için "fasık" nitelendirilmesi yapılmıştır. Bu hayvanlara "fasık" adının verilmesi, bunların insanlara, diğer canlılara v.s. ye zarar vermekle, hayvanlar aleminin büyük çoğunluğunun yolundan dışarı çıkmaları sebebiyledir. Bunların zararlarını önlemek için öldürülmesine izin verilmiştir.

Gerek bu hayvanların pis yerlerde yaşamaları, gerek zarar vermeleri gösteriyor ki çizgi filimlerdeki fare profili ile gerçeği birbirinden uzaktır. Dolayısıyla İslamiyet bu hayvanları kötülemiştir, ama başkaları sevdirmiştir, demek pek de gerçekçi bir yaklaşım değildir. Zaten rahatsızlık duymayan kişi öldürmeyebilir. Din "mutlaka öldüreceksin" gibi bir emir vermemektedir. Sadece zarar verdiği için öldürülebilir denmiştir.