İslam devleti zekatı nerelere harcayabilir?

Soru Detayı

- İslam devletinin en büyük gelir kaynağı zekattır. Peki devlet zekatı sadece sosyal yardım için mi kullanabilir yoksa yol, su, elektrik, güvenlik, memur maaşları vb kalemlere harcayabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Zekat, İslam devletinin geliri değildir.

Devlet, zekatı kendisi toplayıp dağıtma usulünü tercih ederse, zekatı veya belli malların zekatını toplar ve Kur'an’da sayılan yerlere sarf eder.

Zekat verilecek yerler ayette belirtilmiştir:

“Sadakalar (zekât gelirleri) ancak şunlar içindir: Yoksullar, düşkünler, sadakaların toplanmasında görevli olanlar, kalpleri kazanılacak olanlar, azat edilecek köleler, borçlular, Allah yolunda (çalışanlar) ve yolda kalmışlar. İşte Allah’ın kesin buyruğu budur. Allah bilmekte ve hikmetle yönetmektedir.” (Tevbe, 9/60)