İnstagramda hashtag (# design # mimarlik gibi) kullanmak caiz mi?

Soru Detayı

- Buna benzer hashtaglarde haram içerikli bit fotoğraf olursa bize günah olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sosyal medya platformlarında yapılan paylaşımları, dinen meşru olmayan unsurlar içermemelidir.

Bu kapsamda İslam inanç esaslarını ve değerlerini inkâr eden veya alaya alan, Allah’a ortak koşma, batıl dinleri övme ve onaylama, bu dinlere ait sembolleri şirin gösterme gibi tevhit inancına aykırı olan, İslam'ın haram kıldığı faiz, içki, domuz ürünleri, kumar, yalan, zina, müstehcenlik ve cinsel sapkınlık gibi unsurlara teşvik eden her türlü içeriğin yüklenmesi, paylaşılması, tıklanması, beğenilmesi, takip edilmesi ve reklamının yapılması meşru değildir.

Bu bağlamda paylaşımlarda kullanılacak olan hashtag'in de zikredilen bu ölçülere uygun olması gerekir.

Uygun etiketler ve hashtagler seçildiği halde bunların başkaları tarafından meşru olmayan farklı amaçlar için kullanılması kişide sorumluluk oluşturmaz.