İnanmak istediğiniz için inanıyorsunuz?

Soru Detayı

- Dine (İslamiyete) inanmak istediğiniz için inanıyorsunuz, diyen birine nasıl cevap vermeliyiz?
- İslamiyete inanmak istediğiniz için inanıyor ve doğruluğuna kanıt olarak da Peygamber ve Kuran söylediyse doğrudur diye sorgulamadan bağnazca (körü körüne) inanıyorsunuz...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- İnsan inanmak istediği için inanıyor değil, inandığı şey var olduğu için insanda inanma ihtiyacı vardır.

Ancak bazıları bu ihtiyacı ateizme inanarak giderdiğini zanneder. Hayat boyu yalancı memeyle oyalanır ama ne karnı doyar ne de huzur bulur.

- İnanmak, bir konu hakkında kesin bilgiye sahip olmakla mümkündür.

Bu sebeple, insanın inanmak istediği şeye mutlaka inanır düşüncesi kökten yanlıştır.

Mesela: Aklı başında bir insan “kendini kral olarak görmek istese, zamanla gerçekten kral olduğuna” inanır mı?

Mesela: Yumurtaya ihtiyacı olan bir insan -tavuğu olmadığı için- horozunun yumurta yapacağına inanmak istese, sonunda böyle bir şeye gerçekten inanır mı?

- Bu tür kuruntular, telkinin insan üzerindeki etkisinden hareketle hayal edilen birer hezeyandır.

“Kırk gün birine ‘deli, deli’ denirse adam deli olur.” şeklindeki darb-ı mesellerden maksat, insanların genellikle telkinlere açık olduğunu anlatmaktır.

Yoksa gerçekten içeriden veya dışarıdan yapılan yanlış telkinlerin mutlaka insanlar tarafından kabul edileceğini düşünmek, insanı tanımamak demektir. Tarih boyunca, “âlim” olmak isteyen ve alim olacağına inanan bir tek insan -hiçbir ilim tahsil etmediği halde- âlim olup çıktığı görülmüş müdür?

- Kaldı ki, İslam dini, bütün meselelerini akla kabul ettiren bir dindir. Kur’an’da onlarca defa insanları tefekkür etmeye, düşünmeye, aklını kullanmaya teşvik edilmesi, bu dininin asıl muhatabının akıl olduğunu göstermektedir. Çocuk ve delilerin dini sorumluluklardan muaf tutulması bunun açık göstergesidir.

- İslam dininde özellikle iman esasları tamamen akli delillere dayalı birer hakikattir. İslam literatüründeki -tefsir, hadis, fıkıh, kelam gibi- yüz binlerce kaynak eser bunun şahididir. Bunları görme imkânları olmayanlara Risale-i Nur külliyatına bakmalarını tavsiye ederiz.

- Kur’an bize kırk yönden mucize olduğunu ispat ettiği için ona inanıyoruz. Hz. Muhammed (asm) yüzlerce mucize gösterdiği için ona inanıyoruz. Binlerce insanların yıldızı kabul edilen İslam alimlerinin bu imanları eserlerine de yansımıştır. Başta dört raşit halife, dört mezhep imamı, on iki ehl-i beyt imamı olarak, milyonlarca din alimi, filozof, bilim adamının imanını “içinden geçtiği bir duygu”ya bağlamak, insanların aklıyla alay etmek anlamına gelir.

- Son olarak şu gerçeğin altını da çizmek lazımdır ki:

Güzü ağrıyanın göz uzmanı yerine veteriner hekimine gitmesi, gözüne veda etmesi anlamına gelir. Bunun gibi, bir dinin doğru olup olmadığını öğrenmek için o dinin uzmanlarına gitmek gerekir. Örneğin İslam dinini öğrenmek isteyen bir kimsenin İslam alimlerinin yazdığı eserleri okumak yerine, dinsiz, materyalist bir kısım kimselerin eserlerini okumak, ta baştan dinsizlik dehlizine götürecek o karanlık koridora girmeye adım atmak demektir.

İlave bilg için tıklayınız:

Kuran´a neden inanıyorsun Allah emrettiği için, Allah´a neden ...