İnançlarmızı kim belirliyor? Bir yazarın "İnançlarımızı, sanılanın aksine, siyaset belirler." iddiası için ne diyebilirsiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tabii ki, bu tür sözlerin bağlamları vardır; hangi anlamda kullanılmıştır, ona bakmak gerekir. Bizim şu anda o bağlamı görmemiz imkânsızdır. Dolayısıyla, muhtemel bir anlamı üzerinde duracağız. O da şudur:

Bu ifadeyi, "İnsanlar, kendi krallarının / devlet yetkililerinin dini üzeredir."(Aclunî, II/311) mealindeki kaidenin bir açılımı olarak görmek mümkündür. Yani insanlar, mevcut siyasete / mevcut yöneticilere göre kendilerini ayarlamak zorunda olduklarını düşünüyorlar.

Bir valinin, ahali üzerindeki rolünü, bir öğretmenin öğrenciler üzerindeki etkisini, bir amirin memurları üzerindeki tesirini inkâr edemeyiz. İşte burada da bu anlatılmaktadır. 1932'den 1950'ye kadar geçen yıllarda Türkçe ezanın, 1950'de bir anda aslına dönmesi bunun çarpıcı bir örneğidir.

Namaz kılan, oruç tutan bir amirin maiyetinde çalışan memurlar da genellikle ona uyarlar.