On iki rekat nafile namaz kılan kimseye, cennette bir köşk verileceğini bildiren hadisin kaynağı nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Gün ve gecede on iki rekat nâfile namaza devam eden için Allah Teâlâ'nın cennette bir köşk bina edeceğini bildiren hadisin kaynağı: (Tirmizî, Salât, 189; Nesâî, Kıyâmül-Leyl, 66; İbn Mâce, İkâme, 100). Bu hadiste kastedilen nafileler vakit namazlarındaki müekked sünnetlerdir.

Bunlar: Sabah namazının sünneti, Öğle namazının ilk ve son sünneti, Akşam namazının son sünneti, Yatsı namazının son sünnetidir.

Ayrıca Hz. Enes (r.a.)'dan rivayet edilen hadiste, Resulullah (asm) buyurdular ki:

"Kim kuşluk namazını on iki rekât kılarsa, Allah Teala Hazretleri cennette onun için altından bir köşk bina eder." [Tirmizi, Salat 346, (473)]