İki kuma birbirine mahrem mi?

Soru Detayı

- Aynı nikah içinde bulunan iki hanımın birbirlerinin avret yerini görmesi haram mı?
- Karı koca arasındaki mahremiyet seviyesi ile aynı nikahta bulunan iki kadının birbirine karşı mahremiyet seviyesi aynı mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir adamın nikâhı altındaki kadınların birbirine karşı avret sınırları, karı kocanın birbirine karşı avret sınırları gibi değildir. Avret konusunda eşlerin birbirlerine karşı olan serbestliği dışında hiç kimsenin sınırsız serbestlik alanı yoktur. (bk. Nur, 24/30 ve 31)

İki kadının aynı kocanın nikâhı altında olmaları avret sınırlarının kalkmasını gerektirmez. Dolayısıyla bu kadınların birbirine karşı avret sınırları, diğer kadınların birbirine karşı avret sınırları gibidir.

Kadının kadına karşı avreti ise, diz kapağı ile göbek arasıdır. (Merğinani, el-Hidaye, 4/370; Kâsânî, Bedâyi, 5/124; Mevsılî, el-İhtiyâr, 4/154)