İğdiş edilmiş, yani hadım edilmiş / kısırlaştırılmış (kastrasyon işlemi görmüş) hayvanı kurban etmek caiz midir?

Soru Detayı
Bazı yörelerde kurbanlık hayvanlar besiden önce cinsel faaliyetleri olmasın diye, özellikle tekelerde cinsel kokuları olmasın diye besi öncesi kastre edilmektedir. Bu şekilde kastrasyon işlemi görmüş hayvan kurban olur mu?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

İğdiş edilmiş (kısırlaştırılmış) hayvan kurban edilebilir.

Nitekim Hz. Câbir (r.a.) anlatıyor:

"Rasûlullah (s.a.v) kurban günü alacalı, boynuzlu ve iğdiş edilmiş iki koç kesti. Koçları kesmek üzere (yatırıp kıbleye) yöneltince:

"Şüphesiz ki İbrahim’in dini üzere bir muvahhid (Allah'ı bir tanıyıcı) olarak yüzümü o gökleri ve yeri yaratmış olan Allah'a yönelttim. Ben müşriklerden değilim." ve

"Şüphesiz benim namazım da, ibadetlerim de, hayatım da, ölümüm de hiçbir ortağı olmayan, Âlemlerin Rabbi Allah içindir. Ben bununla emrolundum. Ben Müslümanların ilkiyim." (En'âm, 6/162,163)

âyetlerini okudu ve

“Ey Rabbim! (Bu kurban bize) Sen’dendir, Sen’in rızan için (kesiyoruz) ve Sana (ulaşacak)tır. Ey Rabbim! Muhammed ve ümmetinden bunu kabul buyur. Bismillâhi vallâhu ekber!"

deyip koçu kesti." [Ebû Dâvûd, Dahâya 4, (2795); Tirmizî, Edâhî 21, (1520); İbnu Mâce, Edâhî 1, (3121)].