Hz. Adem ve Hz. Havva yer yüzüne indirilince, cennetteki bedenleri ile mi indirilmiştir? Çünkü; cennet şartlarına uygun vücut ile dünya şartlarına uygun vücudun farklı olması gerekmez mi?

Tarih: 05.10.2011 - 00:00 | Güncelleme:

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz.Adem (as) ve Hz.Havva'nın cennetteki vücutları ile yeryüzüne indirildikleri vücutları aynıydı. Çünkü, her iki mekânda da onlar birer insandı. İnsanın bedeni ise bellidir.

"Ve dedik ki: Ey Âdem! Sen eşinle birlikte cennete yerleşin. Oradaki nimetlerden istediğiniz şekilde bol, bol yeyin, yalnız şu ağaca yaklaşmayın, yoksa zalimlerden olursunuz!"(Bakara, 2/35)

"Ağaçtan tattıklarında onlara avret yerleri göründü. Ve cennet yapraklarından avret yerlerini örtmeye başladılar."(Araf, 7/22)

mealindeki ayetlerden de bu gerçeği anlamak mümkündür. Çünkü yeme ve giyme işi bu bedene mahsustur. Ve insanlar cennete ruh ve bedenleriyle birlikte gidecekler. Kur'an'ın pek çok ayeti bunu göstermektedir. Şu var ki, cennette dışarı çıkma ihtiyacı olmaz. Dünyada ağaçlar bunun örneğidir. Allah her şeye kadirdir.
 

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

maksoy

Ama cennetteki yaşama ortamı ile dünyadaki yaşama otamı aynı mı. Sonuçta diyoruz ki şu anki beynimiz sınırlıdır. Ama cennet sınırsızdır. Bu beynimizle sınırsızı kavrayamayız diyoruz. Buradaki vücut ile cennetteki vücut aynı olursa cenneti nasıl kavrayacağız?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editör

Cennetteki bedenimiz ile bu dünyadaki bedenimiz görünüş itibari ile aynıdır. Ancak cennetteki bedenimiz hem güzellik bakımından hem de cennetten istifade bakımından mükemmel olacaktır. Cennetten istifade etmemiz için bedenimizin büyümesi gerekmez.

Hz. Adem ve Hz. Havvanın cennetteki bedenleri ile dünyadaki bedenleri aynıdır. Ancak istifade noktasında cennette iken daha fazla istifade etmişlerdir.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun