Hz. Adem ve Hz. Havva yer yüzüne indirilince, cennetteki bedenleri ile mi indirilmiştir? Çünkü; cennet şartlarına uygun vücut ile dünya şartlarına uygun vücudun farklı olması gerekmez mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz.Adem (as) ve Hz.Havva'nın cennetteki vücutları ile yeryüzüne indirildikleri vücutları aynıydı. Çünkü, her iki mekânda da onlar birer insandı. İnsanın bedeni ise bellidir.

"Ve dedik ki: Ey Âdem! Sen eşinle birlikte cennete yerleşin. Oradaki nimetlerden istediğiniz şekilde bol, bol yeyin, yalnız şu ağaca yaklaşmayın, yoksa zalimlerden olursunuz!"(Bakara, 2/35)

"Ağaçtan tattıklarında onlara avret yerleri göründü. Ve cennet yapraklarından avret yerlerini örtmeye başladılar."(Araf, 7/22)

mealindeki ayetlerden de bu gerçeği anlamak mümkündür. Çünkü yeme ve giyme işi bu bedene mahsustur. Ve insanlar cennete ruh ve bedenleriyle birlikte gidecekler. Kur'an'ın pek çok ayeti bunu göstermektedir. Şu var ki, cennette dışarı çıkma ihtiyacı olmaz. Dünyada ağaçlar bunun örneğidir. Allah her şeye kadirdir.