Hz. Adem’in ilk iki kızının adları nedir?

Soru Detayı

- Konuyla ilgili ayet veya hadis var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ayet ve hadislerde konuyla ilgili bir bilgi bulunmamaktadır.

İsrailiyat'a ait kaynaklarda ve bazı İslam tarihi kaynaklarında da geçen bilgiler, özetle şöyledir:

Hz. Âdem ile Havva, cennetten çıktıktan 223 gün sonra evlenmişlerdir. [bk. J. B. Frey, “Adam (Livres Apocryphes sous son nom)”, DBS, I, 107]

Hz. Havva, Hz. Âdem’e her batında bir kız ve bir erkek olmak üzere, yirmi batında kırk çocuk doğurmuştur. (bk. Sa‘lebî, 33)

İlk ikizler Kabil ile kız kardeşi Aklima, son ikizler ise Abdülmugıs ve Emetülmugıs’tir. (bk. Sa‘lebî, 33)

Sadece Hz. Şît tek doğmuştur.

Kabil ve Aklima’dan sonra ise Hâbil ile Lebuda doğmuştur.

Âdem’in ilk çocuklarının isimleri, apokrif (doğruluğuna güvenilmez) kabul edilen kitaplarda farklı şekillerde verilmektedir.

“Hazineler Mağarası”na göre Kabil (Cainä) ile Lebuda, Hâbil (Adel) ile Kelimath'dır (bk. J. B. Frey, DBS, I, 112)

“Âdem’in Vefatı” adlı esere göre Kabil ile Kainan, Hâbil ile Ema'dır (La mort d’Adam, I, 125)

“Âdem ve Havvâ’nın Mücadelesi”ne göre ise Kabil ile Luva, Hâbil ile de Aklejane dünyaya gelmiştir. (bk. a.g.e., I, 107; bk. TDV İslam Ansiklopedisi, Adem md.)