Hicretin ikinci yılında Müslüman olan Ebudderdâ'nın İslâmla şereflenmesi nasıl olmuştur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Abdullah bin Ravahâ (r.a.) öteden beri Ebudderda'nın kardeşliği idi. Bir gün, eline keseri alıp Ebudderda'nın evindeki putunu kırdı. Ebudderda evine döndüğü zaman hanımı durumu ona haber verdi. Bunun üzerine Ebudderda düşünmeye başladı ve kendi kendine,

"Eğer, bu putta bir keramet olsaydı, kendisini korurdu."

dedi. Sonra da Müslüman olmak için Peygamberimiz (s.a.v.)in yanına gitti.

Abdullah bin Ravâha, uzaktan onun geldiğini görünce, "Yâ Resûlallah! Gelen Ebudderda'dır. Herhalde bizi görmeye geliyor!" dedi.

Resûl-i Ekrem Efendimiz,

"O Müslüman olmak için geliyor. Çünkü Rabbim, Ebudderda'nın Müslüman olacağını bana bildirmişti." buyurdu.

Huzura varan Ebudderda, orada Müslüman oldu. Ev halkı, kendisinden önce Müslüman olmuşlardı.1

1. Tabakât, 7/391.