Hastalık nedeniyle tutamadığı orucu daha sonra tutsa aynı sevabı alır mı?

Soru Detayı

- Hasta bir kimse tutamadığı Ramazan orucunu Ramazan ayından sonra telafi olarak tutacak olsa aynı sevabı alır mı?
- Sarılık hastalığım var. Doktorum bu sene tutma dedi. İyileştiğimde telafi olarak oruç tutacağım (Ramazan’dan sonra) peki, aynı sevabı alır mıyım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hastalık ve yolculuk gibi meşru bir özür nedeniyle, Ramazan ayında orucunu tutamayan müminler, Ramazan ayından sonra uygun gördükleri bir zamanda tek tek veya toptan kaza ederler.

Bir mazeret nedeniyle Ramazan ayında oruç tutamadıkları için bundan sorumlu olmazlar ve daha sonra kaza ettiklerinde inşallah aynı sevabı alırlar.

Nitekim Kur'an'da bu konu açıkça ifade edilmiştir:

“Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur'an'ın indirildiği aydır. Öyle ise sizden Ramazan ayını idrak edenler onda oruç tutsun. Kim o anda hasta veya yolcu olursa (tutamadığı günler sayısınca) başka günlerde kaza etsin. Allah sizin için kolaylık ister, zorluk istemez. Bütün bunlar, sayıyı tamamlamanız ve size doğru yolu göstermesine karşılık, Allah'ı tazim etmeniz, şükretmeniz içindir.” (Bakara, 2/185)