"Haccdan dönen kimseden, sizin için Allah'tan mağfiret dilemesini isteyin." diye bir hadis var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konuda şöyle bir hadisi aktarabiliriz:

Abdullah b. Ömer anlatıyor: (Babam) Ömer, umreye gitmek için Hz. Peygamber (asm)’den izin istedi. Resulullah ona izin verdi ve: “Kardeşim, bizi de bir parça duanıza ortak edin, bizi unutmayın.” buyurdu. (bk. Tirmizî, Davat, 109; İbn Mace, Menasik, 5).

Ebu Davud hadisinde şu ilave de vardır: Hz. Ömer (ra) bu hususu anlattığında şöyle derdi:

“Hz. Peygamber (asm)’den duyduğum bu sözü bütün dünyaya değiştirmem.” [bk. Ebu Davud, salat (dua babı), 358]