Gusül veya abdest suyuna eli sokmak mekruh mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

El temiz olduğu ve gerek duyulduğu takdirde, elleri abdest suyuna sokmak mekruh değildir. Ancak gerekmedikçe sokmamak gerekir.

Bir musluk başında bulunmuyor da küçük bir kap içindeki su ile abdest alması gerekiyorsa, şöyle hareket eder:

Kabı sol eliyle tutup sağ eline, sağ eliyle tutup sol eline döker ve böylece ellerini yıkamış olur. Kap büyükçe olursa, yanında da suyu ondan alıp kullanacak küçük bir kap bulursa, belirtilen biçimde su alınıp eller yıkanır.

Küçük bir kap yoksa yıkanan ellerini kullanır. Elleri kaba sokmadan yıkamak mümkün olmadığı takdirde sol elinin parmaklarını bitişik vaziyette kaba sokup sağ eline su döker ve böylece ellerini ovup yıkamaya çalışır.

Bu ameliye abdest almak istiyenin ellerinde necaset bulunmadığı takdirde uygulanır. Necaset varsa, onu temizlemeden kaba sokması, suyu necis etmesine yol açar ve bu durumda o su ile abdest alması caiz olmaz.

Pislikten temizlenmeden önce de sonra da elleri yıkamak müstehabdır. Sahih olan da bu görüştür. Fetâvâ-i Kadıhan'da da aynı konuya yer verilmiştir.

(Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 1/19.)