Gadri Hum'da Veda hutbesinin sonunda ve başka birkaç yerde Peygamberimizin Hz. Ali'yi öven hadislerinin anlamı nedir?

Soru Detayı

- Resulullah (asm) "Ben kimin velisi isem Ali de onun velisidir. Ben kimin mevlası isem Ali de onun mevlasıdır." buyurmuşlardır.
- Başka bir hadis-i şerifte "Ben ilim şehriyim Ali de onun kapısıdır. Kim bu kapıdan içeri girerse kurtuluşa ere; kim de girmezse helak olur." buyurmuşlardır.
- Bu ve benzer diğer hadisleri nasıl anlamalıyız; Resulullah (asm) ne kastetmiştir?..

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Ali (ra)'yi sevenler, başlıca iki gruba ayrılır: Hasbi ve samimî taraftarlar, siyasî taraftarlar. Bunlardan birincisi, O'na (ra) Allah için muhabbet göstermişlerdir. Bu muhabbet sâfi, net ve durudur. Kaynağını dinî esaslar oluşturur. Bu samimî taraftarlar, Hz. Ali'ye iki açıdan yönelir. Birincisi, Hz. Ali'nin yüksek kemalâtı ve üstün meziyetleridir. Onun fazilet ve olgunluğu, takvâ ve ubudiyeti, müminlerin kalp ve dimağlarında, muhabbet ve takdire dönüşmüştür. İkincisi, Hz. Ali'nin (ra) Ehl-i Beyt [Peygamber Efendimizin (asm) evlat ve torunları] zincirinin temsilcisi olmasıdır. Müslümanlar o silsilenin başı olan Hz. Ali'ye (ra) samimî bir muhabbet ve derin bir saygı göstermektedirler.

Bu iki cihetten kaynaklanan muhabbet, Kur'an ve sünnet çizgisine uygundur. Dine gölge değil, vesile olmaktadır. Meşrûdur, akla yakındır. Fıtri, hasbi ve samimîdir. Hz. Resulüllah (asm), gelecekte ortaya çıkacak fitne ve fesatlarda, Hz. Ali'yi (ra) ümmet nazarında suçlamalardan korumak için O'nun kemalât ve üstünlüklerine önemle dikkat çekmekte:

"Ben kimin dostu isem, Ali de onun dostudur."

"Ali'yi yalnız müminler sever, ona yalnız münâfıklar düşmanlık eder."

"Ben size iki şey bırakıyorum: Kur'an ve Ehl-i Beyt'im. Bunlara yapışırsanız, kurtulursunuz."

gibi hadis-i şerîfleriyle, bu iki unsurun önemini belirtmektedir. Hz. Resulüllah'ın (asm) bu övücü beyanları, O'nun erdemine bir delildir. Peygamberin bu emrinden dolayı başta sahabe-i kirâm olmak üzere bütün Müslümanlar, Hz. Ali'ye ve Ehl-i Beyt'e teveccüh göstermişler ve o yüce silsileyi samimî olarak sevmişlerdir. Bu anlamda Hz. Ali'yi sevmek, dini sevmek, Hz. Peygamberi (asm) sevmek demektir.