Fundamentalizm nedir? İslamla bağlantısı var mı?

Soru Detayı

- Bazı yerlerde "fundamentalist İslamcı" tanımı geçiyor, bu ne kadar doğru?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Fundamantalizm Latince "fundament" kelimesinden türetilmiştir.

Sözlük anlamı olarak "temel", "esas" ve "esaslı" anlamlarına gelmektedir.

Türkçe’de Batı dünyasının Orta Doğu’daki İslamcı örgütleri tanımlamak için kullandığı anlamda "köktenci İslamcılık" anlamında kullanılmaktadır.

Buna göre fundamentalist hareketler, modernleşmeye ve sekülerleşmeye karşılık dini ve tarihi refleksler olarak gözükmektedir.

Ancak "fundamentalizm" kavramının tarihsel başlangıcını Amerikan Protestanlığı yapmaktadır.

Bu kavram özellikle Calvinist, Presbyterian, Evangelist ve Baptist grupları tanımlamaktadır.

Bu nedenle bu kavram İslam Tarihine ait bir kökene sahip olmamakla birlikte, Orta Doğu’da yabancı güçlerin etkin olması sonrasında, tepkisel İslami hareketlerin Batılı benzerlerine benzer bir niteliğe sahip olmaları ile alakalıdır.