Fitne zamanında peçe takmak gerekir mi?

Soru Detayı

- Araştırmalarıma göre Hanefi mezhebinde peçe farz değildir; ama okudum ve duydum ki Hanefi mezhebinin alimleri fitne zamanında peçenin vacip olduğunu söylemişler ve bizim yasadığımız zaman fitne zamanı olduğuna göre peçe vacip midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hanefi mezhebine göre peçe farz değildir. Kadınların ellerini ve yüzlerini açıkta bırakmaları caizdir. Alimler,

Mümin kadınlara da bakışlarını kısmalarını ve edep yerlerini açmaktan ve günahtan korumalarını söyle. Yine söyle ki, mecburen görünen kısımları müstesna olmak üzere, zinetlerini teşhir etmesinler. Başörtülerini yakalarının üzerini kapatacak şekilde örtsünler.” (Nur, 24/31)

mealindeki ayette yer alan “mecburen görünen kısımları müstesna olmak üzere..” mealindeki ifadeden el ve yüzün kastedildiğini anlamışlar.

Bu sebeple oralara şehvetle bakmak caiz olmasa da, açıkta kalmalarında bir sakınca görülmemiştir.

- Tabii ki, fitnenin olduğu zaman ve zeminde daha dikkatli olmak gerekir. Nitekim bazı muasır alimler, özellikle Suud âlimleri bugün el ve yüzün de kapatılmasının gereğine inanıyorlar.

Bununla beraber, başkasını değil, elimizden geliyorsa, kendimiz bu azimete uyarsak daha hayırlısını tercih etmiş oluruz. Fakat başkasının da ruhsata değil azimete uymasını zorlamak ters tepki doğurabilir. Çünkü bölgeden bölgeye fark vardır.

Örneğin Türkiye gibi bölgelerde daha iman esaslarını bile güzelce hazmedemeyen kadınların el ve yüzlerini kapatmaya çalışmak, bugünkü şartlarda İslam’a karşı onları soğutmaya bile sürükleyebilir. Kaş yaparken gözden olmayalım.