Faizi öğretmek ve öğrenmek haram mıdır? Faiz günahına girer miyim?

Soru Detayı

- Bir okulda çalışmıştım ve KPSS vesair gibi derslerle ilgili testler kitaplar yazmıştım. İşletme dersiyle ilgili bir küçük kitap ve testler de yazmıştım. Bu testlerde faiz nasıl hesaplanır reel faiz oranı nasıl bulunur, tahvil nedir nasıl hesaplanır. Bir şirket faizini nasıl hesaplar gibi konular testler yazmıştım. Ama asla teşvik etmedim.
- Şöyle bir bilgi okudum: "Ulemanın çoğunluğu sihri öğretme ve öğrenmenin haram olduğu hususunda ittifak etmişlerdir. Çünkü Kur'an-ı Kerim sihri kötülemiş ve küfür olduğunu bildirmiştir."

Buna kıyaslarsak, sihir de bir ilim bu faiz de bir ilim. Ama sihri öğretmek ve öğrenmek haramsa, faizi de öğretmek ve öğrenmek haram olması gerekmez mi? Çünkü bu da Kuran-ı kerimde hadislerde haram kılınmış. Çok canım sıkıldı. Bunları hazırlamakla faiz günahına girmiş miyimdir bu bilgilerle. Haram işlerlerse ben ortak ve sorumlu olur muyum?
- Ayrıca, bu hazırladığım teste ve kitaba çalışanlar KPSS lisans sınavına giriyorlar. Buradan meslek seçiyorlar müfettiş denetmen vesaire gibi işler var... Bu konuları öğrenip de haram olan kısmına mesela bankada müfettişliğe ya da faizle ilgili alanı seçerse mesul olur muyum?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sihiri, yapmak için öğrenmek haramdır. Ne olduğunu bilmek ve gerekirse ondan korunmak için öğrenmek haram değildir.

Faize karşı olanların da faizin ne olduğunu ve nasıl hesaplandığını bilmesi gerekir.

Bilgi vermek "Bunu haramda kullanın." demek değildir. Kim haramda kullanırsa, o sorumlu olur.