Ezana saygıdan dolayı sevap alınır mı?

Soru Detayı
Tuvalet ihtiyacı olan, fakat çok sıkışmış durumda olmayan bir insan, ezan okunduğu için tuvalete gitmese, ezanın bitmesini beklese, bu insan ezana saygıdan dolayı sevap mı kazanır; yoksa mekruh mu işlemiş olur?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ezana saygıdan dolayı elbette sevap vardır. Ancak çok sıkışmış bir durumda olan kimsenin tuvalete gitmesi ezana saygısızlık olarak değelendirilmemelidir. Ayrıca abdest alıp cemaate yetişme durumuna göre de acele etmesi gerekebilir.