Ezan okunurken iki elin kaşlara sürülmesi bidat mı?

Soru Detayı
Ezan okunurken iki elin kaşlara sürülmesi bidat mı?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ezan okunurken, ilk “Eşhedü enne Muhammeden Resülullah” cümlesinde “Salle’llahu aleyke Ya Resûlellah” yani “Allah sana selam eylesin ey Allah’ın Resûlü” ; ikincisin de ise “Karret aynî bike ya Resûlellah” yani “Seninle mesut oldum, yüzüm gözüm aydınlığa erdi ey Allah’ın Resûlü” demek müstehaptır. Bunu söyleyen kimse sonra her iki baş parmağının tırnaklarını gözleri üzerine koyarak, “Allahumme metti’nî bi’s-sem’i ve’l-besar” yani “Allah’ım! İşitmekle ve görmekle nimetlendir, faydalandır.” derse Efendimiz (s.a.s.), cennete doğru o kimsenin delili olur.

Kitabu’l-Firdevs’de ise “her iki baş parmağının” ifadesinden önce,

“Kim ezanda, Eşhedü enne Muhammeden Resûlüllah cümlesini işitince ‘Allahumme metti’nî bi’s-sem’i ve’l-besar’ derse, onun önderi ve cennet saflarına koyanı ben olurum.”

denilmektedir. [bk. İbn Abidin, Reddü’l-Muhtar Ale’d-Dü’rri’l-Muhtar (Trc. Ahmet Davudoğlu ) 1/398]