Ezan, her zaman okunabilir mi?

Soru Detayı

- Ezanı her zaman okumak caiz midir?
- Yaşadığım bir vakıa ile sualimi biraz daha izah edeyim: Ben bir gün beraber kaldığım arkadaşlarımı, kahvaltıyı hazırladıktan sonra, uyandırmak için ezan okudum ve telefondan ezan açtım. Bir arkadaş uyandıktan sonra dedi ki,
"Bu yaptığın mekruh. Ezan sadece namaza çağırmak için okunur. Başka bir şey için okunmaz. Birisini kahvaltıya kaldırmak için de okunmaz."
- Acaba bu bilgi doğru mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Bu bilgi doğru değildir.

- Ezan her şeyden önce namaz vaktinin geldiğini ilan etmek için meşru kılınmıştır.

Bununla beraber alimlerin büyük çoğunluğuna göre:

Yeni doğan çocuğun kulağına, sıkıntı ve üzüntü içinde olan kimsenin kulağına okumak sünnettir.

Yangın esnasında, ordunun izdihamında, yol kaybedildiğinde, ölüyü kabre koyarken de ezan okumak sünnettir.

Keza, saralı ve öfkeye kapılmış kimsenin yanında da ezan okunabilir.

İnsan veya hayvanlardan huysuz olanın yanında ve daha başka bazı hususlar için de ezan okunabilir. (bk. el-Mevsuatu’l-Fıkhıyetu’l-Kuveytiye, 2/272-274)