Evlere canlı resmi asmanın hükmü nedir?

Soru Detayı

- Canlı resmi olan odada namaz kılınır mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Canlıya ait fotoğraflar, ya yaşayacak şekilde boy resmi olur yahut da yaşamayacak şekilde yarım resim olur. Yaşamayacak şekilde yarım yahut da bakınca seçilemeyecek kadar küçük olursa mahzur yoktur denebilir. Ancak boy resim ve fotoğraflarına (bir ihtiyaç olmaksızın) cevaz verilmemiştir.

Cansıza ait resimlere, yâni manzaralara gelince, bunun câiz olduğu kesindir...