Eşimin kurbanını kesmek zorluyor, ne tavsiye edersiniz?

Tarih: 31.05.2022 - 09:01 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Hanefi mezhebindeyim, eşimin nisap miktarı altını var, kendisi çalışmıyor ve herhangi bir geliri yok.
- Her yıl eşim için zekat ve kurban parasını kendim karşılıyorum, dolayısı ile eşimin nisap miktarı altını sabit kalıyor.
- Her yıl iki kurban kesmek ise bütçeme ağır gelmekte bu konuda ne yapmamı önerirsiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İbadetlerde sorumluluk ve bu sorumluluğun bir neticesi olan ceza ve mükâfat da bireyseldir. İslam dininde aile fertleri arasında mal ayrılığı esası vardır. Bir aile içinde karı, koca ve çocuklardan her birinin malı ayrı ayrı belirlenmişse kendilerine aittir.

Bu itibarla aile fertlerinden karı, koca ve yetişkin çocuklardan kimin borcu ve temel ihtiyaçları dışında 80.18 gr. (20 miskal) altını veya bu miktar altın değerinde parası veya nami (artıcı) olmasa bile nisaba ulaşan fazla malı ve eşyası varsa, o kimse zengin sayılır.

Bu şartlara göre, aile fertlerinden dinen zengin sayılan her biri, fıtır sadakası vermekle mükellef oldukları gibi, Kurban Bayramı'nda da Hanefilere göre kurban kesmekle yükümlüdürler. (İbn Abidin, Reddü’l-muhtar, IX, 452-454)

Şafii mezhebine göre ise, aile için bir kurban kesmek sünnet-i kifayedir. Dolayısıyla aileden birisinin kurban kesmesi ile hepsi için sünnet yerine gelmiş olur. (Nevevi, el-Mecmu‘, VIII, 384; Şirbini, Muğni’l-muhtac, IV, 377) Bu görüş asgari derecede nisaba sahip olan aileler için daha uygundur.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun