Erkeğin hayızlı eşiyle cinsi münasebeti ne ölçüde olmalıdır? Bir cevapta kocanın, hayızlı kadının dizi ile göbeği arasına dokunamayacağı belirtilmiş... Bunun dini dayanağını ve hükmünü biraz daha açar mısınız?

Tarih: 13.10.2011 - 00:00 | Güncelleme:

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Muayyen halde (hayızlı) bulunan bir kadınla beraber olmanın bazı sınırları var. Bilindiği gibi, bir koca hanımıyla normal vakitte beraber olabilir. Bunun da İslamın izin verdiği kadının üreme organından olması gerekir. Fakat kadın muayyen halde iken, kocası ile istediği rahatlıkta sevişemez. Çünkü, üreme organından sevişmesi ve cinsel muamelede bulunması caiz değildir.

Bununla beraber; bir erkek, kendi hanımı muayyen halde olsa bile öpebilir ve okşayabilir. Özellikle erkek, kadının belden yukarısı için istediği şekilde muamelede bulunmasında dinen hiçbir sakınca bulunmamaktadır.

Adet halinde sevişmek, Peygamber Efendimizin (asm) sünnetlerindendir. Arzulanmaya ve şehvetsiz de olsa sevilmeye muhtaç olan kadın, her ay belirli bir süre adetli günlerinde ilgisiz kalmaktan ve sevimsiz olduğu şeklindeki üzücü şartlanmalardan ötürü bunalabilir. Onun için bu günlerinde kadınları ilgisiz bırakmak doğru değildir.

Hz. Aişe (r.a.) şöyle anlatıyor:

" Eşleri olan bizlerden biri adet gördüğü zaman Allah'ın Resulü (göbekle dizler arasını örten) genişçe bir örtü örtünmesini emreder, sonra da onun göğüslerine yönelirdi." (Nesai, 1/189)

Erkek, adetli karısının dizkapağı-göbek arasına dokunmadıktan sonra, onunla her türlü cinsel oynaşma yapabilir. Karısının eliyle, ya da vücudunun başka yerleriyle tatmin olabilir ve diz kapağı - göbek arasından da örtü varken yararlanabilir. Bunda hiç bir sakınca olmadığı gibi, hem kendini boşaltıp haramdan koruduğu, hem de âdetli iken bir bakıma hasta olan ve yalnızlık hissedebilmesi muhtemel bulunan eşiyle ilgilendiği için bu sevap ve yapılması gereken bir davranıştır. Efendimizin (asm), bütün hanımlarına, onlar hayızlı iken bu şekilde yaklaştığı rivayet edilmiştir. Hatta bazılarına göre âdetli hanımıyla cima dışında herşeyi yapabilir. Imâm Muhammed bu görüşdedir. ((bk. İslam Fıkhı Ansiklopedisi; Büyük Kadın İlmihali, Rauf Pehlivan, Gonca Yayınevi, 1993)

İlave bilgi için tıklayınız:

Adetli (hayız iken) veya lohusa kadınla cinsel ilişkinin kefareti var mıdır, varsa ne kadardır?

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

beratelif

hocam RABBİM razı olsun sizlerden kafamızı bulayan bu konularda bizleri aydınlattığınız için.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
faydaticaret

emeği geçen herkesten ALLAH(c.c) razı olsun. SELAM VE DUA İLE

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editör

Erkek, adetli karısının dizkapağı-göbek arasına dokunmadıktan sonra, onunla her türlü cinsel oynaşma yapabilir. Karısının eliyle, ya da vücudunun başka yerleriyle tatmin olabilir ve diz kapağı - göbek arasından da örtü varken yararlanabilir. Bunda hiç bir sakınca olmadığı gibi, hem kendini boşaltıp haramdan koruduğu, hem de âdetli iken bir bakıma hasta olan ve yalnızlık hissedebilmesi muhtemel bulunan eşiyle ilgilendigi için bu sevap ve yapılması gereken bir davranıştır. Efendimizin, bütün hanımlarına, onlar hayızlı iken bu şekilde yaklaştığı rivayet edilmiştir.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
(hayat)

Yani çamaşırlı yada çamaşırsız sürtünerek orgazm olunabilir mi?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
ncneslihan

Allah razı olsun. Bizi bilgilendirdiniz

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
MEHMETCAN356

BURAYA KADAR ANLADIM ALLAH RAZI OLSUN PEKİ BU DURUMDAKİ YANİ ADETLİ İKEN KADININ İLİŞKİYE GİRMEDEN SEVİŞEREK BOŞALMASI CÜNÜP OLMASI KADIN İÇİN GÜSLÜ GERKTİRİRMİ YANİ ADETLİ BİR KADIN ADETİ BİTMEDEN BOŞALIRSA GUSUL ABDESTİ ALMASI GEREKİR Mİ YOKSA ADET BİTTİKTEN SONRA MI TAMEMEN HEM ADETTEN HEM CÜNÜPLÜKTEN KURTULMAK İÇİN GUSUL ABDESTİ ALMASI MI GEREKİR BU KONUDA AYDINLATIRSANIZ SEVİNİRİM.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
rohilat

öncelikle hayırlı bir iş yapıyorsunuz normalde insan bu tür konuları baskasına soramıyor ve kitaplardan da fazlasıyla arastıramıyor ben kitaba fazla vakit ayoramıyan bir insanım ondan dolayı yaptıgınız işi takdirle karşılıyorum ALLAH razı olsun

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editör

Adet veya lohusa olan bir kadın zaten cünüp demektir. Bu nedenle kadınböyle bir durumdayken, herhangi bir nedenle cinsel doyuma ulaşsa bile gusül abdesti alması gerekmez. Çünkü adet veya lohusa hali devam ettiği sürece cünüp olmaya devam edeceğinden, gusül abdesi alsa bile tamizlenmiş olmayacaktır. Öyleyse gusül abdesti alması şart olmadığı gibi, gusül abdesti almadığından sorumlu da olmaz.

Ancak kadının böyle bir durumda gusül abdesti gerekli olmadığı halde, temizlik açısından ve alışkanlığını devam ettirme noktasından gusül abdesti alması iyi olur.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
MEHMETCAN356

çok sağolun Allah razı olsun

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
özlem22

cima, cinsel ilişki demektir.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun