Eğer Allah, kafirleri ibret olsun diye yarattıysa, onların yanmaması gerekmez mi?

Soru Detayı

- Bazı kimseler diyorlar ki; eğer Allah kafirleri ibret olsun diye yarattıysa, Bakara, 2/13'te dediği gibi, kafirlerin yanmaması gerekmez mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Biz onları ibret olsun diye yarattık.” ifadesine ilgili ayette rastlayamadık.

İlgili ayetin meali şöyledir:

“Ne zaman onlara: 'Şu güzel insanların iman ettiği gibi siz de iman edin.' denilse, 'Yani, o beyinsizlerin inandıkları gibi mi inanalım?' derler. Asıl beyinsizler kendileridir de farkında değiller.” (Bakara, 2/13)

Bununla beraber Kur’an’da bütün insanların Allah’a kulluk yapmak için yaratıldığı ifade edilmektedir:

“Ben cinleri ve insanları, sırf beni tanıyıp yalnız bana ibadet etsinler diye yarattım.” (Zariyat, 51/56)

Ayrıca, dünyada ibret olmak, ahirette ceza çekmekle çelişmez. Çünkü, dünyada ibret olmak, yanlış yapmak, zarar etmek, dünyayı kaybetmek demektir. Aşağıda meali verilen ayette dünyayı kaybetmenin ahireti kaybetmeye engel olmadığını göstermektedir.

“Öyle insanlar vardır ki Allah’a, sırf bir hesaba binaen, imanla küfrün arasında bir yerde ibadet eder. Şayet umduğu faydayı elde ederse onunla huzur bulup sevinir, eğer bir sıkıntı ve imtihana maruz kalırsa yüzüstü dönüverir. Dünyayı da âhireti de kaybeder. İşte besbelli olan hüsran budur.” (Hac, 22/11)