Dul kız kardeşe zekat geçerli mi?

Soru Detayı

- Kız kardeşe, baba yaşarken ve ev sahibi iken borçtan dolayı zekat caiz mi?
- Benim kız kardeşim dul olduğundan dolayı ona biraz maddi yardım ve kendi bileziklerini satarak üstelik bir de (faizsiz) kredi çekerek bir daire alındı. Kendisi çalışmadığı için devlet de asgari ücretinden düşük bir aylık yardım alıyor.
- Babamız daha hayatta olması ile dul kız kardeşime benim zekatım düşer mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Muhtaç olan kardeşe, nafaka sırası (geçimini sağlama vazifesindeki sıra) kendisine gelmemiş olan kardeşin, muhtaç kardeşine zekât vermesi caiz ve geçerlidir.