Düğünde şık giyinmek günah mı?

Soru Detayı

- Kemer takmak, taşlı pullu vs elbiseler giyinmek, şık kumaşlar giyinmek tesettüre aykırı mı gerçekten?
- Ben Almanya’da yaşıyorum ve yakında Allah nasip ederse ablamın düğünü olacak… Düğün için tesettüre uygun abiye bulmak malum çok zor, zaten caizliği de kimine göre tartışılır.
- Ben günün gerekçesiyle şık giyinmek isterim. Ama düz kesim olan veya çok sade olan Abiye veya Feraceler bile çoğu zaman kemerli veya belden oturuyor. Kemer takmak, az da olsa taşlı pullu vs elbiseler giyinmek, şık kumaşlar giyinmek dahi tesettüre aykırı mı gerçekten?
- Açıkçası belinde kemeri dahi olmayınca pek hoş durmuyor...
- Ölçüm tam olarak ne olmalı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kemer takmak, taşlı pullu vs elbiseler giyinmek, şık kumaşlar giyinmek tesettüre aykırı değildir; aykırı olan, vücut hatlarını belli eden veya ince kumaş olduğu için altını (içini, vücudu) gösteren giyinmedir.

Kemer takınca basenler göğüs vs. ortaya çıkarsa, bu tesettüre aykırı olur.