Çok renkli ve gösterişli şeyler giymek günah mı?

Soru Detayı

- İslam'da kadınların çok renkli ve gösterişli şeyler giymesi günah mı?
- Simli, pullu şey göze çarpan rengarenk giyinmek neden günah?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Peygamber (asm) Efendimiz, dışarı çıkarken kadınların güzel koku sürünmesini yasaklamıştır. (bk. Tirmizi, Edeb, 35; Darimi, İstizan, 27)

Bundan maksat, erkeklerin dikkatlerini üzerine çekmesini önlemektir.

Allı pullu, gösterişli elbiseler giymek de güzel koku sürünmek gibidir.