Dişlerimde hassaslık var en ufak, bir harekette dişlerimden kan geliyor. Uyurken veya uyanıkken dişlerimde kan oluyor, bazen istemeden onu yutuyorum. Ne yapmalıyım?

Soru Detayı

- Şafi mezhebine göre orucum bozulur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kanın yutulması, bütün mezheplerde orucu bozar. Şayet uykuda iken dişinizden çıkan kan boğazınızdan aşağıya inerse, bununla oruç bozulmaz. Çünkü uyku hali irade dışıdır.

Uyandıktan sonra, dişinizden akan kanı iradenizle yutarsanız oruç bozulur. Bu sebeple elinizden geldikçe ağzınızdaki kanı tükürükle beraber dışarı atmaya gayret edin. Şayet bütün gayretinize rağmen biraz boğazınıza kaçarsa bu takdirde orucunuz bozulmaz. Çünkü bu da sizin iradenizin dışında gelişmiş bir olaydır.

Dikkat etmekten kaynaklanan sıkıntıda da ayrıca sevap vardır.