Dininizi iyi öğrenin, yoksa yaşadığınızı din zannedersiniz, ne demek?

Soru Detayı

- Hz. Ömer, dininizi iyi öğrenin ve ona göre yaşayın, yoksa yaşadığınızı din zannedersiniz, demiş mi?
- Bu sözden maksat nedir, ne demek isteniyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bütün araştırmamıza rağmen bu sözün bir kaynağına rastlayamadık.

Bu sözden maksat, zamanla dinin içerisine hurafeler girer, yanlış gelenekler oluşur, hayatın bazı safhalarında hatalı davranışlar sergilenir. Öyle bir hal olur ki, hak ile batıl, doğru ile yanlış birbirine karışır. Şayet İslam dinini sağlam bir şekilde öğrenmezse ve yaşamazsa, kişinin yanlışı doğru zannetmesi kaçınılmaz olur.

Sorudaki ifadenin, “İnandığın gibi yaşamazsan, yaşadığın gibi inanırsın.” şeklinde halk arasında yaygın olan sözün başka bir versiyonu olduğu söylenebilir.