Dikkat çeken düşman çeker sözü hadis mi?

Soru Detayı

- Böyle bir hadisi şerif var mı?
"İşin yolunda gitsin istiyorsan kimseye bir şey anlatma. Dikkat çeken düşman çeker. Bir tohum ancak toprakta saklı kaldığı sürece filizlenir, yeşerir. O yüzden ideallerinizi planlarınızı herkesle paylaşmamaya dikkat edin."

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu anlamda bir hadis rivayeti bulamadık. Ancak soruda ifade edilmeye çalışan mana doğrudur.

Nitekim Hz. Yakup (as) oğullarını Mısır’a gönderirken mealen onlara şöyle demişti:

”…Oğullarım! (Şehre) hepiniz bir kapıdan girmeyin, ayrı ayrı kapılardan girin. (Buna rağmen) Allah’tan (gelecek) hiçbir şeyi sizden savamam. Hüküm verecek olan sadece Allah’tır. (Onun için) ben sadece ona tevekkül ettim, tevekkül edenler de yalnız ona tevekkül etsinler.” (Yusuf, 12/67)

Bu ayetteki “bir kapıdan girmeyin, ayrı ayrı kapılardan girin” cümlesini müfessirler iki şekilde anlamışlar:

1. Halkın dikkatini çekmemeleri, bir suikasta uğramamaları, böyle bir şeye maruz kalmaları durumunda hepsinin zarar görmemeleri için, babaları tarafından uyarılmışlardır.

2. Nazardan korunmaları için uyarılmışlardır. Hz. Yakub’un oğulları gösterişliydiler ve güzel giyinirlerdi. Hep birlikte aynı kapıdan girdikleri takdirde onlara göz değeceğinden korkmuş, dolayısıyla farklı kapılardan girmelerini istemiştir. (Razi, Mefatihü'l-Gayb, ilgili ayetin tefsiri)

Buna göre -bir ihtiyaç yoksa- göz değmesine, kıskanmaya ve başka olumsuz duyguların ortaya çıkmasına neden olabilecek hâl, tavır ve sözlerden sakınmanın daha uygun olduğu söylenebilir.