Daha sonra kaza olarak oruç tutmam mümkün müdür?

Soru Detayı

- Aylarca önce Müslüman oldum. Gizlice ibadet ediyorum. Ben bir öğrenciyim ve Hristiyan bir ülkede ve Hristiyan bir aile ile yaşıyorum.
- Bunu onlara söylemem asla mümkün değil. Onlar bunu kabul etmeyecekler ve sonuçları korkunç olacak. Bir aydan kısa bir süre sonra Ramazan başlıyor ve oruç tutmak konusu beni endişelendiriyor.
- Ailem ile yaşıyorum ve oruç tutmam mümkün değil.
- Sorum şu; daha sonra kaza olarak oruç tutmam mümkün müdür?
- Bana, oruç tutmak yerine bir yardım kuruluşuna para ödeyebileceğim söylendi. Fakat öğrenciyim. Param da yok.
- Bana bir çözüm yolu verir misiniz? Bunu kafama çok takıyorum ve çok endişeliyim.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu şartlarda oruç tutmanız sakıncalı olduğu sürece, daha sonra kaza etmeye niyet eder ve oruç tutmazsınız.

Bir zaman gelir oruç tutmanızda sakınca kalmazsa kaza edersiniz.

Kazaya gücünüz yetmez ise ve maddi imkanınız olursa, her oruç karşılığında bir kişinin bir günlük yoksul yemeğinin bedeli kadar yoksullara ödeme yaparsınız.

Buna da gücünüz yetmez ise inşallah bağışlanırsınız.

Oruca ve fidyeye güç yetirememekle ilgili bir olay:

Resulullah Sallallâhu Aleyhi Veselleme bir adam geldi ve:

“Ey Allah’ın Resulü, helâk oldum.” dedi. Aleyhissalâtü Vesselâm, “Seni helâk eden şey nedir?” diye sorunca:

“Oruçlu iken hanımıma temas ettim (cinsel ilişkiye girdim)dedi. Bunun üzerine Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellem ile aralarında şu konuşma geçti:

“Azad edecek bir köle bulabilir misin?”
“Hayır!”
“Üst üste iki ay oruç tutabilir misin?”
“Hayır!”
“Altmış fakiri doyurabilir misin?”
“Hayır!”
“Öyleyse otur!”

Biz bu minval üzere beklerken, Resulullah Sallallâhu Aleyhi Veselleme içerisinde hurma bulunan bir büyük sepet getirildi.

“Soru sahibi nerede?” diyerek adamı aradı.

Adam, “Benim! Buradayım!” deyince, Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellem:

“Şu sepeti al, sadaka olarak ver.” dedi.

Adam, “Benden fakirine mi? Allah’a yemin ediyorum, Medine’nin şu iki kayalığı arasında benden daha fakiri yoktur.” cevabını verdi.

Bunun üzerine Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellem güldü ve:

“Öyleyse bunu ailene yedir!” buyurdular. (Buhari, Savm: 29, 31; Müslim, Sıyâm: 81; Muvatta, Sıyâm: 28; Ebû Dâvud, Savm: 37; Tirmizî, Savm: 28)