Cünüp olan kimse oruç tutabilir mi, cünüpken nasıl gusletmek gerekir?

Soru Detayı

Oruçlu iken gusul abdesti alınca, suyu boğazımıza kadar çekip gargara yapmak zorunluluğu ortadan kalkar mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cünüp olarak oruca başlamak veya oruç tutmak caizdir ve orucu bozmaz. Ancak bir vakit namazı kazaya bırakacak kadar cünüp durmak caiz olmadığından, gusül abdesti almak gerekir.

Gusül abdesti alırken ağız da yıkanır. Suyu boğazdan aşağı akıtmayacak yani yutmayacak şekilde ağız yıkanmalıdır. Gargara yapmak şart değildir.