Cuma namazından önce neden sela verilir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cuma günleri okunan sala, Peygamberimize (asm) getirilen salavatlardandır. Cuma günü salavat getirmek cumanın sünnetlerindendir. Cuma günü çokça salavat getirmeyi teşvik eden rivayetler vardır. Mesela;

"Cuma günü ve gecesi bana çokça salavat getirin. Her kim bana bir kere salavat getirirse Allah Teala ona on kere rahmet eder."(V.Zuhayli. İsl.Fık.Ans)

Müezzin bu şekilde sesli sesli sala okuyarak salavat getirmeyi ihtar etmektedir.

Kur'ân-ı Kerim'de bu anlamda şöyle buyurulur:

"Âllâh ve O'nun melekleri Peygamber'e hep salât ederler. Ey mü'minler, siz de Ona salât (ve dua) ediniz ve samimiyetle selam veriniz." (Ahzab, 33/56).

Bu âyeti kerimeyle, Peygamberimize (asm) salât ve selamlarımızla hürmetlerimizi sunmak farzdır; her Müslüman için yerine getirilmesi gerekli bir görevdir. Her Müslüman en kısa şekilde: "Âllâhümme salli alâ Muhammed." (Allâh'ım, Muhammedi rahmetinle tebrik et ve esen kıl.) diye salât getirir.