Çok ders çalışmanın faydası veya zararı var mı? İlim öğrenmemin amacı Allah rızası için faydalı ilim yapmak. Bu niyetle olduğu takdirde ders çalışmamdan ötürü sevap alır mıyım?..

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Farz olan ibadetlerinize engel olmayacak şekilde istediğiniz kadar ders çalışabilirsiniz; bunda bir sakınca yoktur.

Faydalı ilim öğrenen kimse beş vakit namazını kılarsa ilim öğrenmesi de ibadet hükmünde sevap kazandırır. Bununla birlikte farz olan ilmihal bilgilerinin de öğrenilmesi gerekir. Ders çalışmaya çok vakit ayıran bir kimsenin farz olan ilmihal bilgilerini öğrenmek için vakit ayırmaması doğru olmaz.