Çocukların giyiminin mesuliyeti bende olur mu?

Soru Detayı

- Sevdiğim insan tesettürlü değil. Eğer ki evlenirim de çocuklarım da annesi gibi tesettürsüz olursa mesuliyeti bende olur mu?
 (Malum Kız çocuğunun annesinden etkileniyor olması çok muhtemel).

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tesettürsüz, namazsız, niyazsız, imanında ve diğer amelinde problemler bulunan bir erkekle kızın, böyle bir kızla erkeğin evlenmesi halinde ileride birçok problemin ortaya çıkacağı açıktır, bellidir.

Evlenmeden önce karşı tarafın, İslam’a göre caiz olmayan şekil ve davranışlarından vazgeçme kabiliyet ve ihtimali göz önüne alınmalıdır.

Eski halini terk etmeyeceği zann-ı galib ile (kuvvetli ihtimal ile) belli ise onunla evlenmek caiz olmaz; çünkü hem çocukların dini hayatları tehlikeye girer, hem de bir fasık ile -onu düzeltmeden, normal imiş gibi- yaşamak sakıncalıdır.