Cinnet veya hafıza kaybı yaşayan kişi, bu halde iken kılamadığı namazları kaza etmesi gerekir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cinnet veya hafıza kaybı geçiren kimsenin, bu vaziyette iken üzerinden bir ya da fazla vakit geçer, sonra kendine gelir, yani aklı başına gelirse, bu sebeple kaçırdığı namazları kaza etmesi gerekmez.

Bunun nedeni şöyle açıklanmıştır:

Aklı başında iken herhangi bir sebepten kaçırdığı farz namazları nasıl cinnet getirdiğinde kaza etmesi gerekmiyorsa, bunun gibi cinnet süresi içinde kılmadığı farzları aklı başına geldikten sonra kaza etmesi gerekmez.

(Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 1/408)