Çift olan ürünlerden birini kabzetmiş olmak, kabz sayılır mı?

Soru Detayı

- Ürünün helak olması
- Mesela bir çift ayakkabı alan müşteri bir tekini teslim almışken diğerini teslim almadan müşterinin elindeki mal helak olsa kimin malı helak olmuş sayılır?
- Yine satıcının elindeki ayakkabının diğer teki helak olsa kimin malı helak olmuş sayılır?
- Hanefilere göre hüküm nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Malın teslim alınması, (Kabz):

Satım akdinde, alıcının herhangi bir engelle karşılaşmaksızın, satın aldığı mal üzerinde tasarruf yetkisine sahip olması demektir. Bu işlem, satılan malın teslim alınması ile gerçekleşir.

Kabz sayılan işlemler, satılanın durumuna göre değişir.

Meselâ ev veya arsanın teslimi; alıcının içine girmesi veya arsayı görecek şekilde yakınında durması yahut da evin kapı anahtarlarına sahip olması ile tamam olur.

Menkul mallarda ise, satılanın fiilen teslim alınması veya alıcının tasarruf alanına sokulması ile meydana gelir.

Ancak ölçü, tartı veya sayı ile satılan şeylerin kabzı; ölçerek, tartarak veya saymak suretiyle tamamının teslimi ile gerçekleşir. (Kâsânî, Bedâyiu`s-Sanâyî, 5/244)

Tamamı teslim edilmediğinden ve alıcının ayakkabının teki olmadan kullanması mümkün olmadığından kabz sayılmaz. Bu durumda helak olan mal satıcıya aittir.